Je to velký rozdíl. PROVOZNÍ DOBA označuje čas, kdy je naše celé pracoviště optevřeno, to znamená čas začátku kdy prostory odemkneme a čas konce kdy prostory opět zamykáme. Během provozní doby probíhají veškerá vyšetření, cvičení, vydávají / vyzvedávají se přístroje, je otevřena optika, ale neznamená to, že je po celou dobu přítomen specialista v ordinaci. ORDINAČNÍ HODINY vymezují přesný čas pro konkrétní typ vyšetření kdy je přítomen i specialista v ordinaci. Objednaná vyšetření a cvičení probíhají různorodě během provozní doby dle objednaných termínů, kdežto měření zraku přístrojem Plusoptix je pouze v ordinačních hodinách tomu určených.
Nelze obecně říct, někdy i při plné čekárně je třeba 10 dětí během 15-20min vyšetřených, někdy měříme 15min jedno dítě, pokud třeba nespolupracuje nebo pláče, i tak se ale snažíme o plynulý chod měření. I ve velmi vytížených časech u nás nikdy nepřekračuje čekání 1h, spíše to bývá kolem 10-40min.
NE, tento typ vyšetření nenabízíme, jsme ortoptická ordinace se zaměřením na screening zraku, komplexní vyšetření s rozkapáním očí může provést pouze oční lékař, to je obor oftalmologie.
Neděláme, tento typ vyšetření u nás nelze absolvovat.
Ano, přístroj Plusoptix je vhodný i pro děti s PAS či jinou poruchou jelikož je zcela bezkontaktní, pokud to situace vyžaduje, poproste prosím při příchodu někoho z personálu a pokusíme se dítě vzít přednostně, vzhledem k Dg.
Ano, ale počítejte s tím, že pokud bude výsledek měření pozitivní, budeme vás odesílat dále k podrobnějšímu vyšetření na klasické oční. Z našeho screeningu nelze napsat předpis na brýle. Na oční je ale dlouhá čekací doba, proto pokud chcete vědět tzv. na čem jste, můžete využít právě formu screeningu Plusoptixem.
Ano, nové pacienty přijímáme celoročně. Obvykle je nový pacient objednán do 1-3 týdnů dle závažnosti dg. a dle dostupnosti termínů, cvičení lze proto zahájit v podstatě hned.
Děti se při samotném vyšetření lépe soustředí pokud nemají za zády někoho z rodičů. Z více jak 20 let zkušeností můžeme bezpečně potvrdit, že i ty nejvíc bojácně děti v čekárně odcházejí usměvavé a spokojené. Nikoho do ordinace nenutíme, netlačíme, přítomný specialista se s dítětem pozdraví, chvilku popovídá a zeptá se zda si půjde s ním dovnitř chvilku hrát a nakreslit obrázek, vše po vzájemné domluvě. Pokud potřebuje dítě více času, počkáme, necháme otevřené dveře a zkusíme to za chvilku. Pokud nám rodič sedí v ordinaci při vyšetření dítě se neustále ohlíží a kontroluje zda se rodič divá a nesoustředí se. Věřte svému dítěti že to zvládne, je to opravdu vše formou hry.
Ke každému dítěti přistupujeme individuálně, každé dítě má svůj individuální vyšetřovací plán vzhledem k tomu na jaké jde vyšetření, zda jde jen o kontrolu nebo vstupní vyšetření případně zohledňujeme i věk. Může se tedy stát, že jdete na vyšetření poprvé a vaše dítě bude ve vyšetřovně 10min a dítě vaší kamarádky, které jde na to samé vyšetření tam bud skoro půl hodiny. Nejde o šikovnost nebo že bychom nějaký přístroj vynechaly, ale každé dítě má své tempo, některé děti chtějí obrázek na přístroji vybarvit, někdo nám potřebuje sdělit zážitek z víkendu, jiné zas naopak pracuje rychle a nemluví, proto je každé vyšetření opravdu zcela odlišné a nelze je porovnávat. My víme co s dětmi máme udělat a pokud jsme vám dítě vrátili do čekárny máme vše potřebné hotovo.
Bohužel to není možné, kočárek je potřeba nechat před vstupem na pracoviště v místnosti tomu určené. Výjimkou jsou novorozená miminka do 4 m, kdy po domluvě je možnost zajet s korbičkou i do prostor pracoviště, ale vždy po domluvě. Naše ordinace se nachází ve staré budově, kde jsou úzké chodby a pokud by všechny maminky najely s kočárky dovnitř, nebylo by zde možné ani projít. Máme prostornou čekárnu s hračkami kde své děti určitě bez problémů zabavíte.
NELZE SE OBJEDNAT, tento typ vyšetření je opravdu velmi rychlý a není možné proto objednávat. V případě větší vytíženosti měříme až ve dvou ordinacích současně, máme k dispozici dva Plusoptixy.
Pokud vás pediatr posílá na konsiliární vyšetření nebo chce jen běžnou kontrolu zraku v rámci prevence, můžete využít screeningové měření Plusoptixem. Pokud má dítě již viditelným problém se zrakem a pediatr již chce komplexní vyšetření zraku tak musíte vyhledat oční ordinaci kde působí oční lékař, obor oftalmologie.
Pokud již dítě má brýle, pak není měření zraku Plusoptixem vhodné, tento typ měření pouze odhalí případnou oční vadu, kterou pak musí dále řešit oční lékař. Pokud tedy přijdete s dítěte, které již brýle nosí, my vám jen potvrdíme, že je tam porlbém ale nelze zrak ani brýle zkontrolovat v rámci léčby zrakové vady. Děti s brýlemi neměříme.
V případě že jde jen o běžnou kontrolu zraku v rámci prevence ve 3, 5, 7, 9 letech, můžete využít screeningové měření Plusoptixem. Pokud má dítě již viditelným problém se zrakem a pediatr již chce komplexní vyšetření zraku tak musíte vyhledat oční ordinaci kde působí oční lékař, obor oftalmologie.
Ano, pokud je to v rámci prevence. Pokud chcete zjistit zda je zrak v pořádku, můžeme změřit děti až do cca 12 let, počítejte ale s tím, že pokud najdeme problém či si dítě již stěžuje na horší vidění, je Plusoptix pouze forma záchytu oční vady. V případě pozitivního nálezu vás budeme odesílat dále k podrobnějšímu vyšetření. V opačném případě pokud se při měření nic nenajde, není nutné komplexní vyšetření s rozkapáním zraku.
Zeptejte se prosím přímo na logopedii co přesně požadují, u dětí mezi 3-5 rokem někdy stačí jen screening Plusoptixem, při kterém se zaměřujeme i na šilhání a konvergenci. U dětí 4-8 let někdy chtějí i podrobnější vyšetření na lateralitu - určení vedoucího oka a prostorové vidění.
Na ortoptický rozbor odesílá oční lékař, je to specifické vyšetření pro děti, které jsou v péči očního lékaře a který si tento typ vyšetření vyžádá, je nutná žádanka od očního lékaře, nelze tento typ vyšetření absolvovat na vlastní žádost. Na ortoptické vyšetření laterality odesílají děti specialisté z PPP, SPC, logopedie, neurologie, ergoterapie aj. k určení vedoucího oka a k vyšetření prostorového vidění. V zásadě jsou vyšetření obsahově velmi podobná, ale liší se právě tím, kdo vás na vyšetření posílá, to je určující. Dle toho se pak vyšetření přizpůsobí pracovišti, odkud vás k nám posílají.
Váš objednaný čas znamená čas, od kdy vy čekáte než máme prostor se vám plně věnovat. Jsme dětská ordinace a každé dítě je samozřejmě jiné, proto se může stát, že s dětmi před vámi jsme strávily více času během vyšetření nebo jsme řešili komplikovanější případ. Tyto aspekty dopředu nelze předvídat, proto máme na každého pacienta vyhrazený čas cca 1-1,5h během kterého víme, že zvládneme vše od výdeje čísla u registrace až po odchod.
To záleží zcela na vás, vy své děti znáte nejlépe, zda vydrží někde čekat. Na objednaná vyšetření doporučujeme přijít vždy jeden pacient a jeden dospělý doprovod. Pokud máte s sebou mladšího sourozence prosíme jen o klid v čekárně, aby nerušilo děti v ordinaci. V případě že je čekárna plná a přijdete k jednomu dítěti oba rodiče i s babičkou a dědečkem, poprosíme vás aby zůstali přítomni opravdu jen rodiče. Objednací časy jsou dělané tak, aby se vešel vždy pohodlně jeden pacient a jeden dospělý doprovod po celou dobu co u nás jste.
Na našem pracovišti nemáme paní recepční. Na recepci se vám vždy věnuje někdo z přítomných specialistů, kdo je zrovna volný a nevyšetřuje. Proto se vám může stát, že na recepci potkáte jeden den paní magistru, která den předtím měřila zrak Plusoptixem a druhý den tam třeba bude paní magistra, která cvičí s dětmi ve cvičebně. Díky tomu se vám na recepci věnuje vždy kvalifikovaný pracovník a můžete své dotazy položit komukoliv z nás.